Wycieczka do Torunia

19 stycznia bieżącego roku uczniowie z klas maturalnych wyruszyli na wycieczkę do Torunia. Opiekunami całego wydarzenia byli Pani Zofia Rutkowska, Pani Renata Czarnecka oraz Pan Jacek Hryniewicz, który pełnił również rolę przewodnika.

Około ósmej rano wyjechaliśmy spod naszej szkoły, zaczynając tym samym świetną zabawę. Droga do naszego miejsca docelowego przebiegła bez większych przygód.

Gdy dojeżdżaliśmy do Torunia, pan Hryniewicz z ogromną pasją zaczął opowiadać o mieście, o jego początkach. Przedstawiał nam ciekawe i zabawne historie dotyczące, między innymi koncepcji nazwania tegoż miasta.  Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć kilka starych fortów, miejsca dawnego stacjonowania organów władzy miasta, ratusz, fabrykę płatków NESTLE, czy na przykład pierwszy most tam wybudowany, łączący dwie części owej miejscowości. Zobaczyliśmy także pomnik księdza Jerzego Popiełuszki oraz miejsce, w którym uciekł z samochodu sprawców porwania.

Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez o. dr Tadeusza Rydzyka. Następnie udaliśmy się do przepięknego Kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Jest to monumentalna budowla, która może pomieścić około trzech tysięcy wiernych. Na dolnym poziomie Kościoła znajduje się Kaplica Pamięci, w której są wypisane oraz wyczytywane nazwiska męczenników za wiarę.

Kolejny etap naszej podróży rozpoczął się na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie wysłuchaliśmy krótkiej historii na temat Szkoły Morskiej, po czym wyruszyliśmy w dalszą wycieczkę pieszo. Przechodząc przez Bramę Klasztorną dotarliśmy do Krzywej Wieży, przy której ciężko było ustać prosto. Po wygibasach powędrowaliśmy w stronę Łuku Cezara, a potem na róg ulic Różanej i Piekarskiej, gdzie po raz pierwszy wydano „Pana Tadeusza”. Tam, Pan Hryniewicz zapoznał nas z zabawną historią związaną z niemiłą niespodzianką, jaka spotkała również w tym samym miejscu króla Jagiełłę. Następnie zwiedziliśmy gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego początki datuje się na XIV wiek.

Mimo niesprzyjającej pogody nie zaprzestaliśmy zwiedzania – dotarliśmy na Rynek Staromiejski, gdzie zatrzymaliśmy się przy pomniku flisaka. Dalej obejrzeliśmy Bazylikę św. Janów z dzwonem Tuba Dei.. Kierując się ul. Ciasną przechodziliśmy przy Kamienicy Dąmbskich oraz przy budynku, w którym przebywał Fryderyk Chopin. Dotarliśmy na zamek oraz wysłuchaliśmy o nim ciekawej historii. Następnie zatrzymaliśmy się na Rynku Nowomiejskim przy Kościele św. Jakuba oraz przy Gospodzie pod Modrym Fartuchem, zaznajamiając się z ciekawostką na temat tejże nazwy. Wędrując ulicą Królowej Jadwigi spotkaliśmy Smoka Toruńskiego.

Trochę zmęczeni zrobiliśmy sobie przerwę w ulubionej restauracji młodzieży, w McDonaldzie.

Najedzeni oraz napojeni wyruszyliśmy dalej, spotykając Toruńskiego Osiołka. Dotarliśmy do planetarium, gdzie dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat całego kosmosu i poszczególnych planet. Po seansie doszliśmy do Pomnika Mikołaja Kopernika. W tym miejscu mieliśmy czas na zakupienie pamiątek oraz pysznych pierniczków. W między czasie mogliśmy obejrzeć przepiękną Kamienicę pod Gwiazdą, w której mieści się Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Zwieńczeniem naszej wyprawy był pobyt w Centrum Handlowym.

Mimo ujemnej temperatury wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki oraz pod ogromnym wrażaniem wiedzy naszego ulubionego nauczyciela, pana Jacka Hryniewicza, na temat najpiękniejszych zabytków równie pięknego Torunia.

 


 

Wirtualny spacer
Flag Counter