Dzień Patrona 2016

18 marca,  jak co roku, społeczność Zespołu Szkół nr 1 złożyła hołd swemu patronowi-  generałowi Józefowi Bemowi. Uroczystość miała charakter otwarty. Swą obecnością uświetnili ją między innymi: kierownik Wydziału Edukacji- Pani Jolanta Obiedzińska, dyrektorzy ciechanowskich szkół oraz przedstawiciele kadry naukowej Politechniki Białostockiej.

W tym roku organizatorom imprezy przyświecała myśl A. Saint- Exupery: ,, Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć ...". Podobna filozofia towarzyszyła  niegdyś Józefowi Bemowi, teraz zaś wskazuje kierunki działania spadkobiercom jego tradycji czyli  uczniom Zespołu Szkól nr 1. Współcześni Bemowiacy bowiem, aktywni i twórczy, starają się kształtować otaczającą ich rzeczywistość i czynić ją bardziej przychylną człowiekowi.

 

Program tegorocznej uroczystości okazał się bogaty i różnorodny. W obchody Dnia Patrona wpisuje się bowiem w tym roku ważna dla życia szkoły rocznica- dwudziestolecie istnienia szkolnej gazetki LuzBem. Tak długa i bogata historia gazetki szkolnej to ewenement na skalę krajową. W redakcji LuzBema nieprzerwanie pracowało już kilka pokoleń nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Zgodnie z tradycją w programie dzisiejszej uroczystości  dominowały jednak  wątki związane z osobą patrona szkoły. Sylwetkę generała Bema- nie tylko patrioty, doskonałego stratega, ale również nietuzinkowego  człowieka z właściwą sobie swadą i dowcipem zaprezentował nauczyciel historii Zespołu Szkół  nr 1- Jacek Hryniewicz. Wizualizacji prezentowanych przez historyka treści służyła przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna. Najciekawsze fakty z życia Józefa Bema przybliżył nam również program artystyczny pod tytułem,, Zebranie redakcji LuzBem. To już 20 lat".  Zamysł kompozycyjny programu umożliwił niebanalne i ciekawe przedstawienie nie tylko wybranych elementów biografii  Bema, ale również historii gazetki szkolnej. Scenariusz programu opracowała pani Monika Kołakowska, którą w przygotowaniu młodzieży do występu wspierała pani Grażyna Bogdan.

Obchody Dnia Patrona  to doskonała okazja do pochwalenia się sukcesami szkoły, a jest ich niemało. W 2016 roku zajęliśmy 16 miejsce na Mazowszu, a 175 w kraju w rankingu Liderów Techników Perspektywy . Zdobyliśmy również tytuł,, Srebrnej Szkoły ." Uczniowie naszej szkoły zwyciężyli również w kolejnej , trzeciej edycji organizowanego przez Fundację   Dzieci i Młodzieży konkursu na innowację techniczną wspierającą obszary wiejskie. Tym razem największe uznanie jurorów konkursu uzyskał elektroniczny, świecący plecak szkolny, który w znacznym stopniu może poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach wiejskich. Plecak ów został zaprezentowany w czasie dzisiejszej uroczystości przez naszych super wynalazców : Bartosza Chodorowskiego , Mateusza Ernesta,Patryka Ryzińskiego i Kamila Morawwskiego z Technikum nr 1.

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów Dnia Patrona było podpisanie przez Dyrektora Szkoły - Eugeniusza Mazińskiego i  profesora Romana Kaczyńskiego- prorektora do Spraw Rozwoju i Współpracy Politechniki Białostockiej umowy o współpracy Zespołu Szkół  nr 1 z  tą właśnie uczelnią. Goście  z Politechniki Białostockiej : dr habilitowany Maciej Kuciej i mgr Magdalena Wasilewska  przedstawili  prezentację na temat Politechniki Białostockiej. Podkreślili, że uczelnia ta otwiera szerokie pole do działania  studentom, którzy wykazują  się samodzielnością, kreatywnością  i zmysłem technicznym.

Podczas dzisiejszej uroczystości podsumowano  również wyniki  konkursów, które odbyły się w naszej szkole  w związku z obchodami Dnia Patrona. Były to między innymi: konkurs literacki na dowolny utwór o generale Bemie, plastyczny na karykaturę lub portret naszego patrona, konkursy informatyczne i rozgrywki sportowe. Na szczególna uwagę zasługuje jednak mający najdłuższą tradycję konkurs wiedzy o generale Józefie Bemie.   Celem  konkursu jest popularyzacja wiedzy o ,,ojczulku Bemie” nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, ale również gimnazjalistów. Od kilku lat konkurs posiada charakter międzyszkolny, a do udziału w nim zapraszani są uczniowie szkól  gimnazjalnych. W tym roku   w konkursie zwyciężyli:

  • Adrianna Kuligowska z Gimnazjum nr 3 – I miejsce
  • Natalia Kominiarczyk z Gimnazjum w Opinogórze- II miejsce
  • Sebastian Morawski z Gimnazjum nr 3- III miejsce               


Spośród uczniów Bema  najbardziej gruntowną wiedzą o patronie szkoły wykazali się:

  • Elżbieta Żyznowska z Technikum Logistycznego- I miejsce
  • Karol Kowalski z Technikum Informatycznego – II miejsce
  • Dawid Święcki z Technikum Elektrycznego- III miejsce.

          Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

 


 

Wirtualny spacer
Flag Counter