Tydzień zawodowca - 1 Dzień - Technik Elektryk

W dniu 23.03.2015 w ramach TYGODNIA ZAWODOWCA przybliżany był gimnazjalistom zawód technik elektryk. Jest to kierunek kształcenia, który działa w naszej szkole najdłużej. Odbyły się zajęcia otwarte w pracowni elektrycznej, podczas których gimnazjaliści mogli obejrzeć przygotowane stanowiska laboratoryjne oraz wykonać proste ćwiczenia pod opieką prowadzącego. Tematem zajęć warsztatowych był „Rozruch silników indukcyjnych trójfazowych”. Przygotowano następujące stanowiska badawcze do rozruchu silników:

• Za pomocą autotransformatora,
  • Z zastosowaniem półprzewodnikowych urządzeń przeznaczonych do sterowania,
  • Rozruch gwiazda – trójkąt:
    • Przełącznik gwiazda – trójkąt,
    • Ręczny stycznikowy rozruch gwiazda – trójkąt,
    • Automatyczny stycznikowy rozruch gwiazda – trójkąt.

Ponadto gimnazjaliści zainteresowani nauką w ZS nr 1 mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkoły i panującą tu atmosferą. Mogli również obejrzeć wystawy dotyczące zawodu technik elektryk oraz prezentację zwycięskiego projektu szklarni „Inteligentny system pielęgnacji i nadzoru warunków uprawy roślin szklarniowych”, który  zdobył pierwsze miejsce w finale I edycji konkursu na innowacje techniczne dotyczące rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.